luni, 12 decembrie 2016

Activitate integrata Toamna



PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
“TĂRÂMUL FERMECAT AL TOAMNEI








Propunător:
Prof. Gociu Madalina-Alina
 
   NIVEL II(Grupa mare)
    DATA 10.11.2016
TEMA ANUALĂ: “Când,cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: “Toamna darnica”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Coronita toamnei”
TEMA ZILEI: “Tărâmul fermecat al toamnei”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ACTIVITAȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
           DLC – “Eu spun una, tu spui multe!”- joc didactic
               DOS – “Toamna pe alee” (activitate practică)
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
-         Dezvoltarea  capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale;
-          Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
DLC: - Sa formuleze pluralul cuvintelor;
-să despartă în silabe cuvintele reprezentate pe jetoane;
-         Să reprezinte grafic silabele fiecărui cuvânt;
-         Să formuleze propoziții cu  cuvintele date;
-         Să dezlege ghicitorile despre toamnă;
-         Să așeze jetoanele în diamantul toamnei ,în funcție de numărul silabelor cuvântului dezlegat la ghicitoare.
DOS:   - să rupă hârtia glasată în bucățele;
           -Să combine bucățele de hârtie glasată de diferite culori (galben,portocaliu,moro,roșu)pentru a reface coroana copacului toamnei;
-         Să lipească bucățelele de hârtie(frunzele copacului);
-         Să lucreze curat și îngrijit.
 REGULA JOCULUI :Copilul denumește imaginea de pe jeton,desparte cuvântul în silabe,precizează numărul silabelor,reprezintă grafic silabele,formulează propoziții,așează jetoanele în „Diamantul” toamnei în funcție de numărul silabelor cuvântului dezlegat la ghicitoare.
 STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.Metode și procedee: conversația, observația,  problematizarea, demonstratia, explicatia, exercițiul, metoda diamantul, turul galeriei.
2.Mijloace de învățământ: scrisoare de la Zâna Toamnă, jetoane cu fructe de toamnă, jetoane cu  legume de toamnă,jetoane cu aspectele vremii toamna,plicuri,coli, carioca,planșă cu metoda diamantul,carte de ghicitori,lucrare model,planșă suport,hârtie glasată de culori diferite(galben,portocaliu,maro,roșu),lipici.
BIBLIOGRAFIE:
1.     M.E.C.T – Curriculum pentru învățământ preșcolar (3-6/7 ani), 2008;
2.     Breban S.,Gancea E.-“Metode interactive de   grup”,Ed.Arves,Craiova,2004;
3.     Revista Invățământ Preșcolar – 3-4/2014, Ed. Arlequin, Bucuresti, 2014.




DEMERS DIDACTIC
EVENIMENT
DIDACTIC
CONTINUT STIINTIFIC
STRATEGIA
DIDACTICA
EVALUARE





1.MOMENT

ORGANIZA-      TORIC
      Asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurari a activitatii:
-aerisirea sălii de grupa;
-așezarea scaunelelor sub forma de careu deschis;
-pregatirea materialului didactic;
-asigurarea unui climat in concordanta cu tema zilei;
-intrarea organizată a copiilor în sala de grupă.



 Evaluarea deprinderilor       de disciplină.






2.CAPTAREA ATENȚIEI
    Captarea atenției se face prin citirea scrisorii de la Zâna Toamnă :
“Eu sunt Toamna aurie
Și cu haina ruginie,
Pe covor de frunze moi
Iarași am venit la voi,
Plină sunt de roade,plină,
Ca o harnică albină.
Port în plete crizanteme,
Albe flori în diademe.”
 Urmează o scurtă discuție despre anotimpul toamna.





Conversația





Orală,
Frontal


3.ANUNȚAREA TEMEI   ȘI OBIECTIVELOR
        Astazi,în cadrul activității:”Tărâmul fermecat al toamnei” vom desfasura jocul didactic :”Eu spun una, tu spui multe”, după care vom rupe bucățele de hârtie glasată și le vom lipi pentru a  realiza copacul toamnei.




Explicația




Orală






4.DIRIJAREA
INVATARII

       Explic copiilor regulile jocului,apoi execut jocul de probă,după care vom trece la desfășurarea propriu-zisă a jocului.
     Voi chema câte un copil din fiecare echipă (echipa frunzelor galbene și echipa frunzelor portocalii)să aleagă din coșul Zânei un plic.În plic va descoperi un jeton cu imaginea unui fruct de toamnă,unei legume de toamnă,unei flori de toamnă  sau a unui fenomem specific toamnei.
     Se denumește imaginea,se desparte cuvântul în silabe,se precizează numărul silabelor,apoi se formulează o propoziție.
    Se procedează astfel până la epuizarea plicurilor cu jetoane.
    Fiecare răspuns corect va fi recompensat și la sfârșit câștigă echipa cu cele mai multe buline roșii.
  Complicarea jocului
 Se va complete planșa cu metoda ”Diamantul”.Astfel vor așeza jetoanele ăn ”Diamantul” toamnei
În funcție de numărul silabelor cuvântului dezlegat la ghicitoare.

Tranzitia:”A,a,a acum e toamnă ,da!”


Explicația



Conversația









Exercițiul


Problematizare





Metoda Diamantul


Orală













Orală


Orală
Frontal





Orală
Frontal
5.OBTINEREA PERFORMANTEI
    In partea a doua se va desfășura activitatea practică –”Toamna pe alee”.
    Copiii vor descoperi materialele  de pe măsuțe,le vor numi, după care le voi prezenta planșa model și etapele realizării acesteia:
-ruperea hârtiei glasate în bucățele mici pentru a realiza ”frunze”pentru copacul toamnei.
-aranjarea ”frunzelor” pentru a completa copacul toamnei.
-lipirea ”frunzelor” pe fișa suport.
      Inainte de începerea lucrului vom executa exerciții de încălzire a mâinilor.
    Pe fondul unui colaj cu melodii despre toamnă,copiii execută lucrările ,încercând să lucreze cât mai corect și mai original.
       


Conversația





Explicația
Demonstrația









Exercițiul




















Orală
Frotală
6.INCHEIEREA ACTIVITATII
    Cu ajutorul metodei turul galeriei,copiii vor observa toate lucrările și le vom analiza împreună.
   Voi face aprecieri individuale și colective asupra întregii activități și a modului de participare la activitate.

Turul
galeriei



Conversația