luni, 12 decembrie 2016

Activitate integrata Toamna



PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
“TĂRÂMUL FERMECAT AL TOAMNEI








Propunător:
Prof. Gociu Madalina-Alina
 
   NIVEL II(Grupa mare)
    DATA 10.11.2016
TEMA ANUALĂ: “Când,cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: “Toamna darnica”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Coronita toamnei”
TEMA ZILEI: “Tărâmul fermecat al toamnei”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ACTIVITAȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
           DLC – “Eu spun una, tu spui multe!”- joc didactic
               DOS – “Toamna pe alee” (activitate practică)
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
-         Dezvoltarea  capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale;
-          Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
DLC: - Sa formuleze pluralul cuvintelor;
-să despartă în silabe cuvintele reprezentate pe jetoane;
-         Să reprezinte grafic silabele fiecărui cuvânt;
-         Să formuleze propoziții cu  cuvintele date;
-         Să dezlege ghicitorile despre toamnă;
-         Să așeze jetoanele în diamantul toamnei ,în funcție de numărul silabelor cuvântului dezlegat la ghicitoare.
DOS:   - să rupă hârtia glasată în bucățele;
           -Să combine bucățele de hârtie glasată de diferite culori (galben,portocaliu,moro,roșu)pentru a reface coroana copacului toamnei;
-         Să lipească bucățelele de hârtie(frunzele copacului);
-         Să lucreze curat și îngrijit.
 REGULA JOCULUI :Copilul denumește imaginea de pe jeton,desparte cuvântul în silabe,precizează numărul silabelor,reprezintă grafic silabele,formulează propoziții,așează jetoanele în „Diamantul” toamnei în funcție de numărul silabelor cuvântului dezlegat la ghicitoare.
 STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.Metode și procedee: conversația, observația,  problematizarea, demonstratia, explicatia, exercițiul, metoda diamantul, turul galeriei.
2.Mijloace de învățământ: scrisoare de la Zâna Toamnă, jetoane cu fructe de toamnă, jetoane cu  legume de toamnă,jetoane cu aspectele vremii toamna,plicuri,coli, carioca,planșă cu metoda diamantul,carte de ghicitori,lucrare model,planșă suport,hârtie glasată de culori diferite(galben,portocaliu,maro,roșu),lipici.
BIBLIOGRAFIE:
1.     M.E.C.T – Curriculum pentru învățământ preșcolar (3-6/7 ani), 2008;
2.     Breban S.,Gancea E.-“Metode interactive de   grup”,Ed.Arves,Craiova,2004;
3.     Revista Invățământ Preșcolar – 3-4/2014, Ed. Arlequin, Bucuresti, 2014.




DEMERS DIDACTIC
EVENIMENT
DIDACTIC
CONTINUT STIINTIFIC
STRATEGIA
DIDACTICA
EVALUARE





1.MOMENT

ORGANIZA-      TORIC
      Asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurari a activitatii:
-aerisirea sălii de grupa;
-așezarea scaunelelor sub forma de careu deschis;
-pregatirea materialului didactic;
-asigurarea unui climat in concordanta cu tema zilei;
-intrarea organizată a copiilor în sala de grupă.



 Evaluarea deprinderilor       de disciplină.






2.CAPTAREA ATENȚIEI
    Captarea atenției se face prin citirea scrisorii de la Zâna Toamnă :
“Eu sunt Toamna aurie
Și cu haina ruginie,
Pe covor de frunze moi
Iarași am venit la voi,
Plină sunt de roade,plină,
Ca o harnică albină.
Port în plete crizanteme,
Albe flori în diademe.”
 Urmează o scurtă discuție despre anotimpul toamna.





Conversația





Orală,
Frontal


3.ANUNȚAREA TEMEI   ȘI OBIECTIVELOR
        Astazi,în cadrul activității:”Tărâmul fermecat al toamnei” vom desfasura jocul didactic :”Eu spun una, tu spui multe”, după care vom rupe bucățele de hârtie glasată și le vom lipi pentru a  realiza copacul toamnei.




Explicația




Orală






4.DIRIJAREA
INVATARII

       Explic copiilor regulile jocului,apoi execut jocul de probă,după care vom trece la desfășurarea propriu-zisă a jocului.
     Voi chema câte un copil din fiecare echipă (echipa frunzelor galbene și echipa frunzelor portocalii)să aleagă din coșul Zânei un plic.În plic va descoperi un jeton cu imaginea unui fruct de toamnă,unei legume de toamnă,unei flori de toamnă  sau a unui fenomem specific toamnei.
     Se denumește imaginea,se desparte cuvântul în silabe,se precizează numărul silabelor,apoi se formulează o propoziție.
    Se procedează astfel până la epuizarea plicurilor cu jetoane.
    Fiecare răspuns corect va fi recompensat și la sfârșit câștigă echipa cu cele mai multe buline roșii.
  Complicarea jocului
 Se va complete planșa cu metoda ”Diamantul”.Astfel vor așeza jetoanele ăn ”Diamantul” toamnei
În funcție de numărul silabelor cuvântului dezlegat la ghicitoare.

Tranzitia:”A,a,a acum e toamnă ,da!”


Explicația



Conversația









Exercițiul


Problematizare





Metoda Diamantul


Orală













Orală


Orală
Frontal





Orală
Frontal
5.OBTINEREA PERFORMANTEI
    In partea a doua se va desfășura activitatea practică –”Toamna pe alee”.
    Copiii vor descoperi materialele  de pe măsuțe,le vor numi, după care le voi prezenta planșa model și etapele realizării acesteia:
-ruperea hârtiei glasate în bucățele mici pentru a realiza ”frunze”pentru copacul toamnei.
-aranjarea ”frunzelor” pentru a completa copacul toamnei.
-lipirea ”frunzelor” pe fișa suport.
      Inainte de începerea lucrului vom executa exerciții de încălzire a mâinilor.
    Pe fondul unui colaj cu melodii despre toamnă,copiii execută lucrările ,încercând să lucreze cât mai corect și mai original.
       


Conversația





Explicația
Demonstrația









Exercițiul




















Orală
Frotală
6.INCHEIEREA ACTIVITATII
    Cu ajutorul metodei turul galeriei,copiii vor observa toate lucrările și le vom analiza împreună.
   Voi face aprecieri individuale și colective asupra întregii activități și a modului de participare la activitate.

Turul
galeriei



Conversația


joi, 19 ianuarie 2012

„ Ce se află între mine şi copilul meu? „ Referat

Există în fiecare din noi o dorinţă de a comunica şi de a fi înţeleşi de alţii. Comunicarea în familie este foarte importantă. Ea poate fi comparată cu mortarul ce ţine în picioare un zid de piatră. Daca membrii familiei nu vor învăţa să comunice eficient şi paşnic, relaţiile dintre ei se vor deteriora şi vor avea de suferit.
Copiii învaţă cum să comunice privind la părinţii lor. De multe ori, noi subestimăm capacitatea copilului de a ne copia. Dacă părinţii se comportă plăcut şi cu tact unii faţă de alţii, este posibil ca şi copiii să înveţe şi să dezvolte aceleaşi calităţi.
Trebuie să ne facem timp să discutăm cu copiii noştri, chiar şi atunci când ei sunt prea mici să ne răspundă la întrebări. Când preşcolarii pun întrebări fără sfârşit, arătaţi-le interes şi răspundeţi-le răbdători. Aceasta clădeşte o relaţie ce va îmbunătăţi comunicarea din anii de mai târziu, comunicare ce va deveni mai provocatoare.
Părinţii încurajează comunicarea ascultând atenţi şi răspunzând întrebărilor copiilor. Multe gânduri ne umplu mintea, însă nu trebuie să ratăm nici o ocazie de a comunica cu copiii noştri, ascultându-i când ei vor să vorbească.
Încurajăm buna comunicare discutând cu copiii noştri pe acelaşi ton şi cu acelaşi respect ca şi cum am vorbi cu un prieten.
Părinţii trebuie să comunice în timpul activităţilor zilnice, de rutină, nu doar când apare vreo problemă. Aceasta creează o deschidere ce ne pregăteşte pentru momentele când copiii au nevoie de ajutor special.
Cât de bine comunică copiii devine evident din relaţia lor cu ceilalţi fraţi. Este important ca fraţii să comunice paşnic, prietenos.
Părinţii trebuie să fie în exprimarea aprecierii pentru o treabă bine făcută. Copiii trebuie să folosească termeni de politeţe precum: ,,Mulţumesc”, ,,Scuză-mă”, ,,Îmi pare rău”. Ei se obişnuiesc cu astfel de expresii dacă-i aud pe părinţi folosindu-le în activităţile zilnice.
Comunicarea de dorit există atunci când suntem capabili să discutăm împreună ca o familie într-o atmosferă relaxată, împărtăşindu-ne deschis opiniile şi respectându-le pe ale celorlalţi. Dacă ideea unui copil este greşită trebuie să-i arătăm adevărul cu blândeţe şi luciditate.
Comunicarea înseamnă mai mult decât cuvintele rostite. Se pot comunica multe prin gesturi, expresii ale feţei, maniere-ce are un impact mai puternic decât cuvintele şi lasă impresii de durată.
Părinţii trebuie să fie în stare să-şi folosească ochii în comunicarea cu copiii. Atunci când se află la cumpărături, în vizită sau la o întâlnire, părinţii îşi pot coordona copiii din priviri.
În încercarea noastră de a comunica eficient, trebuie să fim atenţi să nu cădem în extrema cealaltă-prea multă discuţie. Prea multă pălăvrăgeală nu este benefică într-o comunicare eficientă.
Felul în care comunicăm cu şi despre cunoscuţi este foarte important, deoarece copiii vor fi atenţi la lucrul acesta şi ne vor judeca.
În stradaniile noastre de a ne educa cât mai bine copiii să nu uităm că: ,,Sufletul copilului nu este un vas pe care trebuie să-l umpli, ci o vatră pe care trebuie să o încălzeşti”.

Prof. Inv. Presc. Musat Madalina-Alina